○ ZOO Liberec ○

Liberecká ZOO

5. dubna 2007 v 22:32 | Jára

Zajímavosti ZOO Liberec

Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zahradou na historickém území Československa. Vznikla roku 1919. Částečně plnila funkci zvěřince a zimoviště pro cirkusy. Až dlouho po druhé světové válce se s nástupem ředitele Jiřího Badalce přistoupilo k podstatné modernizaci zahrady. Více o historii liberecké ZOO naleznete zde

Liberecká ZOO chová přes 170 druhů zvířat o celkovém počtu 955 jedinců. Z toho 294 zvířat je zařazeno v různých evropských záchovných programech EEP, ESB a RDB. Tyto národní programy se snaží chránit druhy zvířat, ohrožených vyhubením. Stejnému cíli slouží i úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat.

Pouze v ZOO Liberec můžete spatřit největší chovnou skupinu šimpanzů v České republice. V chovné skupině jsou čtyři samci a šest samic. Šimpanze můžete spatřit za každého počasí, i v zimě jsou vypuštěni do venkovního výběhu.

Bílá forma tygra indického (panthera tigris tigris) je v České republice k vidění pouze v liberecké ZOO. Tento druh tygra má bílou srst s černými pruhy a poznáte ho i podle nádherných modrých očí.

Zoologická zahrada Liberec chová jako jediná zahrada v České republice vzácné dravce Chimanga Falklandská. Tito ptáci obývají pouze Falklandské ostrovy, téměř však byli vyhubeni místními obyvateli, kteří měli strach, že jim ptáci vybíjejí ovčí stáda. Chimango je však v první řadě mrchožroutem, byl tedy vybíjen po dlouhá léta zcela bezdůvodně.

Oslové somálští jsou zahrnuti do evropského záchovného programu EEP. Spatřit je ve volné přírodě je takřka nemožné, protože byli téměř vyhubeni následkem lidského zásahu (ozbrojené konflikty, nedostatečná ochrana přírody, hlad místních obyvatel). Právě v ZOO Liberec můžete spatřit největší chovnou skupinu osla somálského. Nejenom nad zdejším, ale nad celoevropským chovem tohoto zvířete zde dohlíží člen evropské komise EEP liberecký zoolog Lubomír Melichar.

Zakládací komise ploutvonožců se sešla v liberecké ZOO 20. září 2005. Koordinátorem komise při UCSZ byl jmenován liberecký ošetřovatel Aleš Vlček. Komise se zabývá chovem lachtanů, mrožů a tuleňův zoologických zahradách UCSZ. Členové komise mají za úkol vyměňovat si zkušenosti, a tím přispívat ke zlepšování podmínek chovu těchto zvířat v zajetí.

Jedním z poslání zoologické zahrady je navracet odchovaná zvířata zpět do volné přírody. K tomuto programu reintrodukce se zapojila i liberecká ZOO, konkrétně v případě orlosupa bradatého. Tento vzácný dravec je rozmnožován v prostorách liberecké ZOO a v Alpách je za pečlivého dozoru odborníků vypouštěn na svobodu.

Kromě šimpanzů chová zoologická zahrada v Liberci největší chovnou skupinu nahura modrého. V dolní části zahrady naleznete chovné páry orla východního a orla bělohlavého.

Mimo dvě japonské ZOO je liberecká ZOO jedinou mimočínskou ZOO, která se může pochlubit chovem takina čínského. Podařilo se zde odchovat již tři mláďata - samečka Goldu, který je v současné době deponován v Zooparku Chomutov, samičku Cadence a samičku, která prozatím čeká na pojmenování.
 
 

Reklama