○ Historie Liberce ○

Vývoj severní metropole...

26. dubna 2007 v 15:32 | Jára
Každý, kdo na tuto problematiku narazí, je v rozpacích. Jak se z Reychinbergu mohl stát Liberec? Pomohu Vám to objasnit ;-)
Nejstarší názvy města pocházejí z roku 1352 ( Reychinberch) a 1369 ( Reichmberg). Přičemž tak byla nazývána "horní polovina" obce. (V okolí dnešního Benešova náměstí). Ta spodní (v okolí dnešní Fügnerky) byla nazývána Havlov, jak vidíte, tento název je český..o tom ale jindy.
Přípona - berg znamenala zcela jistě horu či vrch a reich znamená bohatý. Nejpravděpodobnější verzí je, že toto jméno bylo přineseno kolonisty z Německa. Bohužel už těžko zjistíme, zda byl onen kopec opravdu bohatý nebo jestli šlo jen o slovní hříčku, která měla dát do vínku budoucímu městu nabytou pokladnu.
Český výraz prošel dlouhým etymologickým vývojem - a není se čemu divit, vždyť na jednom území zde žili Češi i Němci - , který vypadá přibližně takto: Rychberg (1545) - Lychberg (1592) - Libercum (1634) - Liberk (1790) - Liberec (1845).
Jistě se Vám také občas stane, že slovo velryba vyslovíte jako "verlyba". Nejste sami i našim předkům toto činilo potíže, a tak v lidové mluvě komolili německý název co jen to šlo. Proto se postupem času změnil název Rychberk na Lyberk, později na Liberk a Liberec.
Kde se ale vzala přípona -ec? Zkuste si vyslovit přídavné jméno liberkský..krkolomné že? Proto se používalo postatně jednodušeji vyslovitelného "liberecký" a aby se předešlo nesrovnalostem, tak se přípona -ec přidala i k názvu města.
 
 

Reklama