○ Bílí tygří v ZOO ○

Bílí tygr...

27. dubna 2007 v 21:30 | Jára
Nový tygr se narodil 16. 6. 2005 ve francouzské ZOO Beauval. Rok a půlletý samec nemá zatím jméno a liberecká ZOO by při jeho hledání ráda spolupracovala s hokejovým týmem Bílí Tygři Liberec.
Na svůj věk mohutný samec byl s francouzskou stranou vyměněn za chovný pár bělohlavých orlů a z příštího odchovu poputují do Francie ještě další dva dravci. Až nový samec pohlavně dospěje a zvykne si na prostředí a další zvířata, je velká pravděpodobnost, že dojde k páření pouze s Artemis. Její matka, čtrnáctiletá Isabella bude mít patrně své "roky", určené k rozmnožování, již za sebou. Stávající samec Tibet si odpočine a je docela možné, že ho příchozí mladé zvíře ještě "vybudí". Každopádně se Tibet bude spojovat pouze s Isabellou a uvažuje se, že spolu budou i mimo říji.
Všemi těmito kroky se liberecká ZOO snaží zachovat budoucnost chovu bílých tygrů v Liberci, což by samotná Isabella s Tibetem nezajistili. Artemis s novým samcem mají šance vyšší.
Tygry indické - bílou formu, chová liberecká zoologická zahrada od roku 1994, kdy byli ze švédské ZOO dovezeni dvouletí sourozenci Kolumbus a Isabella. Protože ZOO chtěla zabezpečit chov bílých tygrů narozením potomků, bylo třeba Isabellu seznámit s nepříbuzným samcem. Nakonec došlo k dohodě se zoologickou zahradou v Madridu a v roce 1999 byla provedena výměna Kolumba za Sitara, narozeného v roce 1990 v americkém Cincinati. Snažení nakonec přineslo své ovoce. Za dva roky, v květnu roku 2002, porodila Isabella celkem pět mláďat, přičemž tři z nich přežila. Na křtu v srpnu roku 2002 dostala jména Achilles, Afrodita a Artemis. V roce 2003 Sitar uhynul a v červnu 2005 přibyl do liberecké ZOO z maďarské ZOO Sósto tygří samec pojmenovaný Tibet.
 
 

Reklama