Prosinec 2008

Rok 2008 na Zemi na úchvatných snímcích NASA

24. prosince 2008 v 8:09 | Jára
V Atlantském oceánu se letos zformovala řada ničivých tropických bouří, z nichž některé zesílily na hurikán. Na snímku jsou zachyceny Hanna, Gustav, Ike a Jospehine.
V Atlantském oceánu se letos zformovala řada ničivých tropických bouří, z nichž některé zesílily na hurikán. Na snímku jsou zachyceny Hanna, Gustav, Ike a Jospehine. foto: http://earthobservatory.nasa.gov

/*
*/
/* */
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) každý měsíc archivuje a publikuje nejzajímavější fotografie pořízené z družic, raketoplánů nebo z paluby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podívejte se, jak plynuly měsíce na Zemi z vesmírné perspektivy.
24. 12. 2008 07:59

Leden

V Dubaji ve Spojených arabských emirátech se pohádkové ropné příjmy zhmotňují do ambiciózních stavebních projektů. Patří mezi ně i umělé ostrovy ve tvaru palmy a souostroví připomínající světové kontinenty.:. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech se pohádkové ropné příjmy zhmotňují do ambiciózních stavebních projektů. Patří mezi ně i umělé ostrovy ve tvaru palmy a souostroví připomínající světové kontinenty.

Únor

Množství prachu a pouštního písku odvál stovky kilometrů nad Atlantský oceán vítr, který se 10. února zvedl nad západem Maroka. Země nemá tak rozsáhlé pouštní oblasti jako Alžírsko či Mauritánie, kvůli intenzivní pastvě ale i jemu hrozí dezertifikace.:.Množství prachu a pouštního písku odvál stovky kilometrů nad Atlantský oceán vítr, který se 10. února zvedl nad západem Maroka. Země nemá tak rozsáhlé pouštní oblasti jako Alžírsko či Mauritánie, kvůli intenzivní pastvě ale i jemu hrozí dezertifikace.

Březen

Na západní Antarktidě se v březnu odlomil ledovec větší než Praha od staletého Wilkinsova šelfu. Odlamování ohrožuje existenci celého útvaru. Podle některých vědců se to stalo v důsledku globálního oteplování klimatu.:.Na západní Antarktidě se v březnu odlomil ledovec větší než Praha od staletého Wilkinsova šelfu. Odlamování ohrožuje existenci celého útvaru. Podle některých vědců se to stalo v důsledku globálního oteplování klimatu.

Duben

Z vesmíru je pěkně vidět italský automobilový okruh Nardo, na němž automobilky testují maximální rychlost svých vozů. Okruh má v průměru 12 kilometrů a jeho povrch se svažuje, takže řidič téměř nemusí zatáčet a vnímá jen nekonečnou jízdu rovně.:.Z vesmíru je pěkně vidět italský automobilový okruh Nardo, na němž automobilky testují maximální rychlost svých vozů. Okruh má v průměru 12 kilometrů a jeho povrch se svažuje, takže řidič téměř nemusí zatáčet a vnímá jen nekonečnou jízdu jakoby rovně.

Květen

Přes oblast delty řeky Iravadi a největší barmské město Rangún se 2. a 3. května Nargis přehnal cyklón Nargis. Zemřelo zhruba 120 000 lidí. Barmský režim zpočátku tvrdě omezoval pohyb zahraničních humanitárních pracovníků a přísun pomoci zpomaloval.:.Přes oblast delty řeky Iravadi a největší barmské město Rangún se 2. a 3. května Nargis přehnal cyklón Nargis. Zemřelo zhruba 120 000 lidí. Barmský režim tvrdě omezoval pohyb zahraničních humanitárních pracovníků a přísun pomoci zpomaloval.

Červen

Velká voda 18. června na západě amerického státu Illinois protrhla dvě protipovodňové hráze a zaplavila okolí. Na snímku pořízeném o dva dny později je vidět zaplavené město Gulfport.:.Velká voda 18. června na západě amerického státu Illinois protrhla dvě protipovodňové hráze a zaplavila okolí. Na snímku pořízeném o dva dny později je vidět zaplavené město Gulfport.

Červenec

První hurikán sezóny dostal jméno Bertha. Zformoval se v západním Atlantiku na začátku července. Později zeslábl na tropickou bouři, která na Bermudách způsobila lokální záplavy a připravila na 7500 domů o dodávky elektřiny.:.První hurikán sezóny dostal jméno Bertha. Zformoval se v západním Atlantiku na začátku července. Později zeslábl na tropickou bouři, která na Bermudách způsobila lokální záplavy a připravila na 7500 domů o dodávky elektřiny.

Srpen

Snímek polárních mezosférických oblaků byl pořízen 22. července ve výšce přes 300 kilometrů na zemským povrchem, když Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) přelétávala nad západním Mongolskem.:.Snímek polárních mezosférických oblaků byl pořízen 22. července ve výšce přes 300 kilometrů na zemským povrchem, když Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) přelétávala nad západním Mongolskem.

Září

Zapadající Slunce magicky ozářilo oblast kolem řeky Amazonky s četnými jezery. Snímek, který astronaut pořídil 19. srpna z paluby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), je netradiční tím, že tuto brazilskou oblast zabírá z úhlu, ne přímo shora.:.Zapadající Slunce magicky ozářilo oblast kolem řeky Amazonky s četnými jezery. Snímek, který astronaut pořídil 19. srpna z paluby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), je netradiční tím, že tuto brazilskou oblast zabírá z úhlu, ne přímo shora.

Říjen

Satelitní snímek severovýchodní části USA zachycuje podzimní zbarvení vegetace, které je patrné hlavně ve vyšších oblastech, kde listy stromů získávají oranžový nádech. U pobřežních oblastí jsou vidět šedé plochy, které představují města.:.Satelitní snímek severovýchodní části USA zachycuje podzimní zbarvení vegetace, které je patrné hlavně ve vyšších oblastech, kde listy stromů získávají oranžový nádech. U pobřežních oblastí jsou vidět šedé plochy, které představují města.

Listopad

Lesní požáry hnané horkým a nevypočitatelným silným větrem sužovaly v listopadu Kalifornii. Plameny dokonce obklopily i město Los Angeles. Ohně spolykaly tisíce hektarů půdy a stovky domů a jejich dým se nesl daleko nad Tichá oceán.:.Lesní požáry hnané horkým a nevypočitatelným silným větrem sužovaly v listopadu Kalifornii. Plameny dokonce obklopily i město Los Angeles. Ohně spolykaly tisíce hektarů půdy a stovky domů a jejich dým se nesl daleko nad Tichý oceán.

Prosinec

A do třetice USA, tentokrát zimní sněhová pokrývka, která překvapila i obyvatele slunného a suchého jihu země. Sníh napadl 11. prosince v Louisianě, Mississippi a Alabamě, kde kvůli němu musely být uzavřeny školy a obchody.:.A do třetice USA, tentokrát zimní sněhová pokrývka, která překvapila i obyvatele slunného a suchého jihu země. Sníh napadl 11. prosince v Louisianě, Mississippi a Alabamě, kde kvůli němu musely být uzavřeny školy a obchody.

Vánoce

23. prosince 2008 v 15:31 | Jára
Přeji vám šťastné a veselé Vánoce plné pohody a radosit,hodně dárku pod stromkem


Fuck off Santa

13. prosince 2008 v 12:05 | Jára

Dalsi aktuality

7. prosince 2008 v 20:09 | Jára

Američtí ochrankáři obžalováni za povraždění iráckých civilistů

Kvůli povraždění sedmnácti iráckých civilistů loni v září vznesla federální prokuratura žalobu proti pěti členům americké bezpečnostní služby Blackwater, kterou si americké ministerstvo zahraničí najímá k ochraně svých diplomatů v irácké metropoli. Napsal to deník Washington Post a další americká média.

Z čeho přesně jsou muži obviňováni, zatím není jasné. Spekuluje se o "neúmyslném zabití" a o "agresi". Iráčtí vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o "vraždu". Tento názor veřejně vyslovil i předseda irácké vlády Núrí Málikí.

http://media.novinky.cz/960/149609-article-nps39.jpg

Téměř neznámý Vodrážka možná nastartoval Bémův politický pád

Nový první místopředseda ODS David Vodrážka, který je starostou Prahy 13 a pražským zastupitelem, kongresu poděkoval po svém. Reagoval na spekulace, zda je Topolánkovým či Bémovým člověkem: "Chci vám říct jedno: Jsem svůj a jsem David Vodrážka ze Stodůlek". S Topolánkem přitom pojí nového prvního místopředsedu ODS zástupkyně na radnici.

Do povědomí veřejnosti se Vodrážka dostal nevybíravými příměry pro návrh Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny na Letné. Vodrážka blob přirovnal k "žabímu hlenu" a vyjádřil obavu, aby "nad Prahou nevznikl jakýsi chrchel". Později ale tvrdil, že má pro něj u Stodůlek pozemek.

http://media.novinky.cz/961/149612-article-xq3zg.jpg