Reality

2. listopadu 2008 v 19:39 | Jára
Panelový dům, hovorově zkráceně panelák, je dům vybudovaný z prefabrikovaných panelů. ČSN používá označení "konstrukční stěnový systém z prefabrikovaných panelů".

Panelové domy v ČR

První panelové domy byly v Česku postaveny již roku 1956 (sídliště Herálecká v Praze 4), jejich rozvoj pak nastal mezi lety 1958 a 1990, v době socialismu jako rychlé řešení bytové krize, díky nim bylo možné vybudovat celou novou městskou čtvrť - sídliště - během pár let na zelené louce. Ačkoliv je lze rychle postavit, tyto domy jsou bohužel velmi nekvalitní. Během 20 let provozu dochází k závažným problémům; kromě špatné tepelné izolace také k dožití bytových jader a nevyhovující elektroinstalace.

Využití

První panelové domy se objevily v Nizozemsku po 1. světové válce. V Německu se objevily v roce 1923, první blok panelových domů byl postaven v roce 1939 v Paříži, podobné bloky byly stavěny též ve Švédsku a Finsku.
Stavba panelových domů sloužila jako rychlé a levné bydlení, přesto se nikde v západních zemích nestavěly v tak masovém měřítku, jako ve východním bloku. Západní Evropa od jejich výstavby upustila již v 70. letech, ve východní Evropě se stavěly až do začátku devadesátých let 20. století. S jejich výstavbou se přestalo prakticky ihned po pádu komunistického režimu. Idea takto stavěného domu byla v zásadě dvojí, snížení nákladů a pracnosti stavby.

Paneláky na pražském sídlišti Zahradní Město-východ (Záběhlice)

Paneláky na pražském sídlišti Řepy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama