Listopad 2008

aktuality546

30. listopadu 2008 v 16:06 | Jára

Somálští piráti propustí unesenou loď s tanky


Somálští piráti se domluvili s ukrajinskými vlastníky unesené lodi Faina, za jakých podmínek ji vrátí. Mluvčí pirátů uvedl, že propuštění lodě je jen "otázkou času". Dohoda byla velmi důležitá, protože na lodi je vojenský materiál včetně 33 tanků. Loď byla unesena 24. září.

Mluvčí pirátů neuvedl žádné další detaily, například kolik činí výkupné. "Nemohu vám říci, jaké je výkupné, ale mohu říci, že dohody bylo konečně dosaženo." Piráti za loď s tanky původně považovali 20 miliónů dolarů.

http://media.novinky.cz/214/142149-article-qtncz.jpg

Letošní lyžařská sezóna se rozjela naplno

Ve většině českých a moravských horských středisek v sobotu začala lyžařská sezóna. Největší nápor zažily Krkonoše, kam přijely tisíce lyžařů, neboť na svazích leží od 20 do 90 cm sněhu. Lyžovalo se však i v Jeseníkách a na Šumavě.

V Krkonoších byla v sobotu v provozu většina zimních středisek. Lyžaři nejvíce preferovali Špindlerův Mlýn, kam ceny pět set korun za celodenní skipas přilákaly skoro šest tisíc sjezdařů a Janské Lázně se zhruba pětitisícovou návštěvností.

http://media.novinky.cz/859/148596-article-8kniy.jpg

Přemysl Otakar II.

26. listopadu 2008 v 21:27 | Jára

PŘEMYSL OTAKAR II.

Český král a moravský markrabě Přemysl ll. Otakar se narodil přibližně v roce 1233 jako druhorozený syn Václava l.a Kunhuty Štaufské. Pocházel z rodu Přemyslovců.

Přemysl se měl stát duchovním, ale po smrti jeho staršího bratra Vladislava, po něm převzal markrabství moravské.

Mezi Přemyslem a jeho otcem docházelo ke sporům. Otec se věnoval pouze oblíbenému lovu a na správu země neměl čas. Šlechta nebyla spokojena s jeho vládou, proto 13.7.1247 zvolila Přemysla za mladšího krále. Cílem šlechty nebylo zbavit Václava koruny, ale poskytnout mu spoluvládce. Od vlády Přemysla si šlechta slibovala obhajobu jejich zájmů.

Zájmem Přemysla bylo získat Rakousy a Štýrsko. Václav zahájil boj proti synovi. Přemyslovi se nejdříve dařilo zahnat otce za hranice, ale nakonec jeho útoku podlehl. Po dlouhém vyjednávání Václav obsadil Prahu a Přemysl se podvolil jeho nadřazenosti.Také Rakousy se poddaly Václavovi.

V roce 1251 byl Přemysl vyslán do Rakous, aby se zde ujal vlády. Oženil se s padesátiletou Markétou z rodu Babenberků i přesto, že mu bylo pouhých devatenáct let.
Uhry a Bavorsko nepodporovaly úspěchy české strany. Pro Přemyslovo ohrožení uherských zájmů v jižním Štýrsku, vytvořil král Béla protičeskou koalici.

V roce 1253 vypukl boj na českých hranicích. V té době zemřel Václav l. a Přemysl se stal jediným českým králem. Protože boje oslabovaly papežovu pozici v boji proti císařské rodině Štaufů, byl nucen sjednat mezi stranami mír.

Na podzim 1254 vycestoval král na křížovou výpravu proti pohanským Prusům. Na jeho počest byl vystavěn hrad Královec. Přemysl se zde snažil upevnit českou k nátlaku na polská knížata. V roce 1255 zemřel císař a Přemysl se vrátil do Čech. Královo přání stát se římskoněmeckým císařem, byl neuskutečnitelný. Měl příliš velkou moc, a proto nemohl získat podporu říšských knížat.
V roce 1259 pomohl Přemysl štýrským šlechticům v boji proti uherským vojskům. Ta musela opustit zemi. 26.2.1260 zvítězil Přemysl v boji u Kressenbrunnu a rok na to uzavřel s uherským králem Bélou mír. Byla to jeho taktika, rozváděl se s Markétou a aby nepřišel o získaná území, chtěl se oženit s Bélovou vnučkou Kunhutou.

Říše krále Přemysla se po sňatku s Kunhutou rychle rozšiřovala. V roce 1262 mu bylo přiděleno salcburské a pasovské fojtství a v roce 1266 Chebsko.

Přemysl chtěl na císařovo přání zvolit olomoucké biskupství za správu dobytých zemí. S tím však nesouhlasila církev, která nechtěla oddělit moravskou diecézi. Přesto se Přemyslovi vše dařilo. Od vévody Oldřicha získal Korutany a jeho panství se rozrostlo až k Jadranu.

Přemysl věděl, že jeho mezinárodní postavení závisí na vnitřní síle státu. Zřídil v Praze zemský soud. Ohrožovali ho mocní feudálové z okrajových oblastí (zejména jihočeští Rožmberkové). Přemysl se proto snažil podpořit kolonizaci pohraničních území. Zakládal nová
královská města / Kolín, Klatovy, České Budějovice, Domažlice, Louny, Kadaň/ a zabydloval je německými kupci a řemeslníky. Tím se zlepšila i finanční situace královské pokladny.

Tím, že Přemysl získal od šlechty zpět otcovy statky, zaváděl západoevropská práva a domácí rušil a také omezil vliv šlechty, poštval si proti sobě nejmocnější české pány. Dokud si mohl dovolit obsazovat výnosné úřady českými pány, nebyla opozice tak znát, ale po nástupu Rudolfa Habsburského na římský trůn /1273/, byla Přemyslova vláda ohrožena.

Sousední panovníci nepřáli Přemyslovi obrovský rozsah jeho říše a ani římský král, který sám neměl žádné vlastní území, Přemyslovi nepřál. Rudolf se snažil získat území patřící Přemyslovi, vyvolával protičeská povstání a nakonec rozpoutal proti Přemyslovi boj. Přemysl 26.11.1276 uzavřel mír a vzdal se vlády všech zemí, kromě Čech a Moravy. Rudolf ale i přes sjednaný mír, požadoval Přemyslovo odstoupení.Ten nechtěl kapitulovat a tak zvolil válku přesto, že neměl velkou šanci v ní zvítězit. V roce 1278 byla jeho vojska na Moravském poli poražena a on v boji zahynul.

Zásluhy Přemysla ll. Otakara:
Za vlády Přemysla ll. Otakara se Čechy dotvořily ve vrcholně feudální stát, kde měl rozhodující slovo král. Přemysl založil nová česká města a tím obohatil královskou pokladnu. Jeho moc pocházela z promyšleně budované hospodářské, politické i vojenské základny. Přezdívalo se mu proto král železný a zlatý.

Linkin Park-Referát

24. listopadu 2008 v 20:33 | Jára

Můj názor :

Tato skupina se mi libi,samozřejmě mám rád i jiné,ale tato má pěkný styl hudby.Nejvice se mi asi líbí píšnička Numb.


http://www.bandfoto.de/band1/linkin_park/linkin_park.jpg

Plastika a Tetován

23. listopadu 2008 v 17:51 | Jára
¨http://www.tetovani.org/img/tetovani_1.jpg

http://www.tetovani.org/img/tetovani_2.jpg

http://www.tetovani.org/img/tetovani_3.jpg


rhinoplasty.jpg
rhinoplasty_3712098055m.jpg

http://www.laderma.cz/images/modelace-prsou-schema.jpg

Aktuality.......1

23. listopadu 2008 v 17:44 | Jára

AKTUALITY

Z ČR :

Na Karvinsku a Havířovsku se otřásla země, dva mrtví


Oblast kolem Karviné, Bohumína, Orlové a Havířova postihly krátce před sobotní půlnocí otřesy země. Podle očitých svědků trvaly v některých místech až půl minuty. Otřesy měly podle informací Práva sílu 3,5 stupně Richterovy škály. Dva lidé zemřeli.

Mluvčí mateřské společnosti firmy OKD Vladimír Bystrov potvrdil, že oběťmi jsou dva horníci z Dolu Karviná. Další tři lidé utrpěli lehká zranění. Otřes nastal v porubu lokality Doubrava, v hloubce 710 metrů pod povrchem.

Z SVĚTA :

Nebe nad Kanadou osvětlil obrovský meteor

Nad západní Kanadou se ve čtvrtek objevil obrovský meteor. Ohnivá koule dopadla v oblasti kolem města Saskatoon a lidé tam pátrají po meteoritech. Podle Alana Hildebranda z univerzity v Calgary to mohl být největší meteor za poslední dekádu.

"Bylo to jako žárovka o miliardě wattů. Energie toho meteoru je srovnatelná se stovkou tun TNT," řekl agentuře AP Hildebrand. Světelný jev mohl být viděn až na severu Spojených států vzdáleném 700 kilometrů.

Po meteoritech nepátrají jen vědci, ale i obchodníci. Američan Robert Haag se prodejem meteoritů živí třicet let. Každému, kdo mu pomůže nalézt kus vážící přes kilogram nabízí deset tisíc dolarů (přes 200 tisíc korun).

Aktuality.....

9. listopadu 2008 v 18:47 | Jára

ZE SVĚTA :


Po zřícení haitské školy se stále pohřešuje 200 lidí

Čtyři živé děti vyprostili v sobotu záchranáři z trosek třípatrové budovy školy, která se v pátek zřítila na Haiti. Byl to malý zázrak v tragédii, která si zatím vyžádala 90 mrtvých. Na dvě stovky lidí je však stále pohřešováno, upozornil v neděli britský list The Guardian. Bilance neštěstí ted
nejspíše nadále poroste.

Ve chvíli, kdy se církevní škola La Promesse na chudém předměstí hlavního města Port-au-Prince poroučela k zemi, bylo uvnitř diletantsky postavené budovy nebo na hřišti před ní až 700 dětí a učitelů, napsal v sobotu list The Times.

Lidé odklízejí trosky holýma rukama

Trosky odklízejí lidé holýma rukama v zoufalé snaze zachránit děti, které by mohly být ještě živé. Krom devíti desítek mrtvých bylo dalších nejméně 150 dětí a učitelů zraněno, řada z nich vážně.

Z ČR :

Klaus volal rakouskému prezidentovi, rozčílil ho film o havárii Dukovan

Prezidenta Václava Klause natolik rozčílil film o fiktivní havárii české jaderné elektrárny Dukovany, který odvysílala rakouská veřejnoprávní televize, že kvůli tomu v pátek zavolal rakouském prezidentovi Henzi Fischerovi. Klaus záležitost označil za velmi nešťastnou.

"Pan prezident volal sám svému rakouskému protějšku panu Heinzi Fischerovi. Řekl mu, že to bylo velmi nešťastné. Podobné věci nepřispívají k budování důvěry obou zemí, řekl v telefonním hovoru pan prezident," informoval v neděli večer Novinky mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Devadesátiminutový snímek První den odvysílala rakouská veřejnoprávní televize ORF ve čtvrtek večer. Film pojednával o fiktivní havárii v jihomoravské jaderné elektrárně Dukovany. Tvůrci pořad avizovali jako fikci o havárii nedaleko rakouských hranic, nakonec ale ve filmu zaznělo, že jde o havárii v Dukovanech.

Reality

2. listopadu 2008 v 19:39 | Jára
Panelový dům, hovorově zkráceně panelák, je dům vybudovaný z prefabrikovaných panelů. ČSN používá označení "konstrukční stěnový systém z prefabrikovaných panelů".

Panelové domy v ČR

První panelové domy byly v Česku postaveny již roku 1956 (sídliště Herálecká v Praze 4), jejich rozvoj pak nastal mezi lety 1958 a 1990, v době socialismu jako rychlé řešení bytové krize, díky nim bylo možné vybudovat celou novou městskou čtvrť - sídliště - během pár let na zelené louce. Ačkoliv je lze rychle postavit, tyto domy jsou bohužel velmi nekvalitní. Během 20 let provozu dochází k závažným problémům; kromě špatné tepelné izolace také k dožití bytových jader a nevyhovující elektroinstalace.

Využití

První panelové domy se objevily v Nizozemsku po 1. světové válce. V Německu se objevily v roce 1923, první blok panelových domů byl postaven v roce 1939 v Paříži, podobné bloky byly stavěny též ve Švédsku a Finsku.
Stavba panelových domů sloužila jako rychlé a levné bydlení, přesto se nikde v západních zemích nestavěly v tak masovém měřítku, jako ve východním bloku. Západní Evropa od jejich výstavby upustila již v 70. letech, ve východní Evropě se stavěly až do začátku devadesátých let 20. století. S jejich výstavbou se přestalo prakticky ihned po pádu komunistického režimu. Idea takto stavěného domu byla v zásadě dvojí, snížení nákladů a pracnosti stavby.

Paneláky na pražském sídlišti Zahradní Město-východ (Záběhlice)

Paneláky na pražském sídlišti Řepy