Správní obvod Železný Brod

28. dubna 2007 v 14:50 | Jára |  ○ Město Liberec ○
SPRÁVNÍ OBVOD ŽELEZNÝ BROD
Správní obvod Železný Brod
Železný Brod-historická pohlednice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Správní obvod obce s rozšířenou působností Železný Brod může našim i zahraničním studentům nabídnout řadu přírodních krás, využívaných v letních i zimních měsících a také mnoho kulturních a historických objektů. Rozkládá se ve střední části Libereckého kraje a v rámci něj hraničí se správními obvody obcí s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou, Tanvald, Turnov a Semily. Z geologického hlediska na severu správního obvodu okrajově zasahuje nejjižnější část Jizerských hor (Černostudnický hřbet) a na ní navazuje Železnobrodská vrchovina. Oba dva útvary jsou součástí tzv. Krkonošsko - Jizerského krystalinika, který spočívá na obměnách břidlic. Ty se pro svou vrstevnatost používají na výrobu střešní krytiny, kterou můžeme nalézt mj. na chrámu sv. Víta v Praze a na výrobu obkladového materiálu. Romantickou podobu správnímu obvodu dává řeka Jizera se svým přítokem - divokou říčkou Kamenicí. Národní přírodní památkou byly vyhlášeny Suché skály, někdy též nazývané Kantorovy či Čertovy varhany nebo České Dolomity, které se pro svou tvrdost staly vyhledávaným horolezeckým terénem. Ve správním obvodu se také nachází přírodní památka Zásada pod školou. Svojí rozlohou 74 km2 je nejmenším správním obvodem Libereckého kraje a zaujímá pouze 2,3 % jeho výměry. Svou hustotou osídlení 162,2 obyvatel na km2 je však třetím nejlidnatějším správním obvodem.
OBYVATELSTVO
Ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Železný Brod má svou působnost 11 obcí, ve kterých k 1. 3. 2001 bylo sečteno 12 008 obyvatel (vč. cizinců s dlouhodobým pobytem) převážně české národnosti. Střediskem osídlení s 6 544 obyvateli je město Železný Brod. Město bylo založeno v údolí Jizery z původních vsí Brod a Brodec a svůj přívlastek "Železný" dostalo v minulosti díky těžbě železné rudy. Průměrný věk obyvatel správního obvodu dosáhl 40,0 let, žen 41,7 let. K náboženskému vyznání se přihlásilo 19,1 % obyvatel.
EKONOMICKÁ AKTIVITA OBYVATEL
Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva na celkovém počtu obyvatel činil 52,6 % a míra ekonomické aktivity v rámci Libereckého kraje se zařadila do druhé poloviny pomyslného žebříčku - z 1 000 osob starších 15 let bylo 619 ekonomicky aktivních. Míra nezaměstnanosti, vypočtená z výsledků sčítání 2001 jako podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních, činila 3,8 % a mezi správními obvody byla nejnižší.
PRŮMYSL
Železný Brod-historická fotografie (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Správní obvod obce s rozšířenou působností Železný Brod patří mezi správní obvody, ve kterých převažuje průmysl - při sčítání v roce 2001 na toto odvětví připadlo 57,2 % ekonomicky aktivních obyvatel. V rámci průmyslu zcela výsadní postavení zaujímá sklářská výroba reprezentovaná především firmou Železnobrodské sklo a.s.. Kromě výroby hutního skla, stolových a hutních figurek, skleněných stropních lustrů a nástěníků je v současnosti jejím hlavním výrobním programem výroba broušené, voskované a mačkané bižuterie. Největším výrobcem rocaijlu na světě je firma Ornela a.s., divize České perličky se sídlem v Zásadě. Výrobou skleněných figurek a skleněné bižuterie se kromě těchto výrobců zabývá celá řada drobných podnikatelů. Výroba technického a laboratorního skla je soustředěna do firmy Technosklo s.r.o. se sídlem v Držkově. Zemědělství není ve správním obvodu příliš rozvinuto, podíl ekonomicky aktivních v tomto odvětví na jejich celkovém počtu činil při sčítání v roce 2001 pouhých 1,5 %.
ZDRAVOTNICTVÍ
Ambulantní zdravotní péče je poskytována soukromými praktickými a odbornými lékaři. Ve správním obvodu není k dispozici zdravotnické lůžkové zařízení, nejbližší nemocnice se nachází v Semilech, Jablonci nad Nisou a Tanvaldu. Sociální činnost je zaměřena na péči o přestárlé občany, o ty je postaráno ve 4 domech s pečovatelskou službou.
ŠKOLSTVÍ
Školství je ve správním obvodu zastoupeno především sítí základních škol. Na malování a broušení skla, tvarování hutního skla, stolní figurky a bižuterii je zaměřena Střední umělecko průmyslová škola sklářská v Železném Brodě. Byla založena v roce 1920 a působila v ní řada výborných výtvarníků.
KULTURA
S historií výroby skla, výrobci, exportéry, výrobky a významnými osobnostmi sklářství se můžeme seznámit v Městském muzeu v Železném Brodě. Národopisná expozice tohoto muzea zvaná Běliště je věnována historii města Železný Brod, historii cechovních řemesel a přírodnímu bohatství. Ke skvostům architektury horního Pojizeří patří železnobrodská městská památková zóna Trávníky. Staré roubené stavby i nadále nesou název podle původních obyvatel - Jechovsko, Horynovsko, Knopovsko apod.. Za zmínku stoji i skutečnost, že obec Držkov byla proslavenou líhní muzikantů - Bohemců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 klaraa klaraa | Web | 29. dubna 2007 v 18:21 | Reagovat

no dobře, můžeš se zůčastnit a už sháněj hlásky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama