Správní obvod Tanvald

28. dubna 2007 v 14:48 | Jára |  ○ Město Liberec ○
SPRÁVNÍ OBVOD TANVALD
Správní obvod Tanvald
Tanvald-historická pohlednice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Dalším z deseti správních obvodů Libereckého kraje je i správní obvod Tanvald, který se rozkládá v severovýchodní části Libereckého kraje. V rámci něj hraničí s několika správními obvody obcí s rozšířenou působností - Jablonec nad Nisou, Železný Brod, Semily a Jilemnice. Na severu svého území hraničí s Polskou republikou, se kterou bylo v roce 1959 vyměněno území u Kacířské skály za dnešní část obce Harrachov - Mýtiny. Z geologického hlediska do správního obvodu zasahují Jizerské hory, které byly v roce 1967 prohlášeny za Chráněnou krajinnou oblast s množstvím maloplošných přírodních rezervací a památek. Ve správním obvodu Tanvald se nachází přírodní rezervace Černá Jezírka a národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky. Na vrchu Muchov podle pověsti sídlí dobrý duch Jizerských hor Muhu. V oblasti Harrachova se rozprostírá nižší část našich nejznámějších hor Krkonoš. Zima zde bývá bohatá na sníh (v nejvýše položené osadě Jizerských hor Jizerka byla naměřena výška sněhu na volném prostranství přes 4 metry), a tak jsou místní lokality rájem lyžařů. Ti nemusí zahálet ani v létě, na kolečkových lyžích se mohou projet po početných zpevněných cestách. Na své si přijdou i milovníci cykloturistiky. Celé území je bohaté na vodní toky - řeka Kamenice, Bílá Desná a Černá Desná se svými vodopády. Na řece Černá Desná byla vybudována přehradní nádrž Souš, která ještě v šedesátých letech byla využívána jako rekreační místo. V současnosti slouží jako zásobárna pitné vody pro Jablonecko. Chloubou a výraznou dominantou správního obvodu je soustava rozhleden spolu se skalními vyhlídkami s fantastickými výhledy do okolí. Za všechny jmenujme rozhlednu na vrcholu hory Špičák, rozhlednu Štěpánka na vrchu Hvězda a rozhlednu na vrchu Černá Studnice, která má pro místní obyvatele stejný význam jako pro sousední správní obvod Liberec hora a na ní umístěný televizní vysílač Ještěd. Jako zděná vyhlídka se schodištěm byla upravena vyhlídková skála na úbočí hory Muchov, nazvaná podle ženy bývalého majitele tanvaldské přádelny bavlny - Terezínka. Svojí rozlohou 191 km2 je třetím nejmenším správním obvodem Libereckého kraje a zaujímá 6,0 % jeho výměry. Se svou hustotou osídlení 115,8 obyvatel na km2 patří k méně zalidněným správním obvodům.
OBYVATELSTVO
Ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Tanvald má svou působnost 10 obcí, z toho 5 se statutem města. K 1. 3. 2001 zde bylo sečteno 22 086 obyvatel (včetně osob s dlouhodobým pobytem) převážně české národnosti, průměrný věk dosáhl 38,1 let a k náboženskému vyznání se přihlásilo 17,0 % obyvatel. Ve městech žilo 83,6 % všech obyvatel.
EKONOMICKÁ AKTIVITA OBYVATEL
Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva na celkovém počtu obyvatel činil 51,2 % a míra ekonomické aktivity byla ve srovnání s ostatními správními obvody Libereckého kraje osmá nejnižší - z 1 000 osob starších 15 let bylo 617 ekonomicky aktivních. Míra nezaměstnanosti, vypočtená z výsledků sčítání 2001 jako podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních, činila 6,3 % a v rámci deseti správních obvodů byla pátou nejnižší.
PRŮMYSL
Správní obvod obce s rozšířenou působností Tanvald patří mezi správní obvody s zcela jednoznačně převažujícím průmyslem - při sčítání v roce 2001 na toto odvětví připadlo 45,1 % ekonomicky aktivních osob. V rámci průmyslu zaujímá významné postavení textilní výroba, která má dlouholetou tradici zasahující až do 18. století. Dnes je zastoupena společností SEBA T a.s., patřící do skupiny podniků v rámci uskupení Hybler Group. Výrobní sortiment firmy tvoří bavlněné i směsové příze, sypkoviny, lůžkoviny apod.. V rámci správního obvodu má své zastoupení i sklářský průmysl - soukromá sklárna v Harrachově zachovává výhradně ruční výrobu nápojového, hutního skla, křišťálových lustrů a dalších skleněných dárkových předmětů. Výrobou bižuterie, vánočních ozdob, dárkových předmětů se zabývá firma Ornela a.s, divize Desenské sklárny. Důležitým zaměstnavatelem ve správním obvodu Tanvald je i firma Detoa s.r.o. Jiřetín pod Bukovou, zabývající se výrobou dřevěných hraček, perlí, pianinových, klavírových mechanik a klávesnic. Zemědělství není ve správním obvodu příliš rozvinuto, podíl ekonomicky aktivních v tomto odvětví na jejich celkovém počtu činil při sčítání v roce 2001 pouhých 1,6 %.
ZDRAVOTNICTVÍ
Ambulantní zdravotní péče je především poskytována soukromými praktickými a odbornými lékaři. Lůžkovou péči zajišťuje Nemocnice v Tanvaldu, při které byla zřízena i lékařská služba první pomoci a léčebna dlouhodobě nemocných ve Smržovce. Dětská ozdravovna Bílá voda v Harrachově je za pomoci klimatoterapie zaměřena na děti, které trpí respiračními nemocemi, astmatem apod. Sociální činnost je zaměřena na péči o přestárlé občany, o které je postaráno ve dvou domovech důchodců (Smržovka, Velké Hamry), v síti penzionů pro důchodce a domů s pečovatelskou službou.
ŠKOLSTVÍ
Školství je ve správním obvodu zastoupeno soustavou základních škol. Jejich absolventi si mohou prohlubovat své znalosti na Gymnáziu a Obchodní akademii v Tanvaldu.
CESTOVNÍ RUCH, KULTURA
Smržovka-historická pohlednice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) K městu Tanvald se váže první zkušební televizní vysílání a pořádání hudebních (Podzimní cyklus komorní hudby, Tanvaldské hudební jaro) a filmových festivalů (Humor v amaterském filmu HAF). Kulturní památkou je od roku 1992 vyhlášena ozubnicová trať, vedoucí mezi Tanvaldem a Harrachovem. Na sedmikilometrovém úseku vlak překonává několik set metrů převýšení, projíždí několika tunely a řeku Jizeru překonává po vysokém mostu. Město Harrachov se stalo nejznámějším turistickým a sportovním střediskem západních Krkonoš. Tradice lyžování se začala psát brzy poté, co první lyže do Čech přivezl hrabě Harrach a je zmapována v lyžařském muzeu. K vrcholům harrachovského lyžařského dění patří bezesporu pořádání mezinárodních lyžařských závodů (např. v roce 1993 Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování ) a letů na lyžích na můstku Mamut, jenž je jedním z pěti na celém světě. Město Harrachov proslulo také za hranicemi Čech svým sklářstvím - ručně vyráběným foukaným, broušeným, malovaný, rytým či jinak zdobeným sklem. Skutečné skvosty jsou vystaveny v nově otevřeném muzeu skla, které je umístěno v areálu sklárny v tzv. Panském domě. K zajímavosti města Desná patří "Protržená přehrada", jejíž sypaná hráz se v roce 1916 protrhla a způsobila katastrofu, při které přišlo o život dvaašedesát lidí. Kromě věže a zbytků hráze se zachovala i podzemní štola, která je známým zimovištěm netopýrů. V zimním období se také toto město stává střediskem lyžařů, kterým nabízí i večerní lyžování za umělého osvětlení. V části obce Kořenov - Jizerka se nachází tzv. Hnojový dům cestovatele Gustava Ginzela se sbírkou kuriozit a suvenýrů z jeho cest. Dům v roce 1995 vyhořel a na jeho místě stojí nyní věrná replika. Za návštěvu stojí i místní muzeum - Informační středisko Českého svazu ochránců přírody, které návštěvníky seznamuje s historií i současností Jizerských hor. Jizerka byla v šestnáctém a sedmnáctém století vyhledávaným nalezištěm drahokamů a polodrahokamů. Se sáňkařským sportem je spojováno město Smržovka, kde byla v roce 1912 vybudována první sáňkařská dráha. Dnes tu sportovcům slouží dráha 1 020 m dlouhá s převýšením 82 m z roku 1975. U města také nalezneme technickou památku - kamenný železniční viadukt. Město Velké Hamry je známo tzv. Svárovskou stávkou z roku 1870, která je spjata s jeho textilní minulostí. V katastru obce Zlatá Olešnice je turisty pro svou romantiku vyhledáván zbořený hrad Návarov, z jehož materiálu byl vystaven o několik století později barokní zámeček stejného názvu. V části obce Stanový se nachází rodný dům spisovatele Antala Staška.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama