Správní obvod Semily

28. dubna 2007 v 14:48 | Jára |  ○ Město Liberec ○
SPRÁVNÍ OBVOD SEMILY
Správní obvod Semily
Správní obvod obce s rozšířenou působností Semily zaujímá střední část bývalého okresu Semily. V rámci Libereckého kraje sousedí se správními obvody obcí s rozšířenou působností Jilemnice, Turnov, Tanvald a Železný Brod. V jižní části území sousedí s Královehradeckým krajem, a to se správními obvody obcí s rozšířenou působností Jičín a Nová Paka. Oblast tohoto správního obvodu se rozkládá v podhorském pásmu západního podkrkonoší, kde se potkávají Podkrkonošská pahorkatina a Český ráj. Z hlediska turistického ruchu je toto území nazýváno Horní Pojizeří, jehož přirozeným centrem je město Semily. Nejvyšším bodem krajiny je 744 m n.m. vysoká hora Kozákov - dávná sopka a tradiční naleziště drahých kamenů, na jejímž vrcholu stojí Riegerova turistická chata a 24 m vysoká rozhledna. Ke Kozákovu se váže řada pověstí a legend spojených s výskytem polodrahokamů. Územím protékající řeka Jizera vytváří hluboká romantická údolí s řadou turistických stezek. Jednou z nejznámějších je Riegerova stezka, která vede po jejím pravém břehu. Zčásti je vylámána ve skále a vede po 77 m dlouhé visuté železné galerii. Tato stezka je jednou z nejzajímavějších přírodních rezervací nejen v rámci Libereckého kraje, ale i v celorepublikovém měřítku. Z přírodních zdrojů jsou v oblasti Semilska známy zásoby kvalitního čediče.
V rámci Libereckého kraje se správní obvod obce s rozšířenou působností Semily řadí svojí výměrou 231 km2 i hustotou osídlení 117 obyvatel na 1 km2 na šesté místo mezi všemi správními obvody. Z celkové výměry kraje zaujímá 7,3 %.
OBYVATELSTVO
Semily-historická pohlednice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Správní obvod obce s rozšířenou působností Semily zahrnuje celkem 22 obcí, z toho 3 se statutem města. K 1. 3. 2001 žilo v tomto správním obvodu 26 961 obyvatel, převážná většina, více než 99 % s trvalým pobytem a pouze necelé 1 % mělo dlouhodobý pobyt. Sčítáním lidu, domů a bytů 2001 bylo zjištěno, že obyvatelstvo správního obvodu Semily se převážně přihlásilo k české národnosti, podíl věřících dosáhl 25,9 % a průměrný věk činil 38,7 let, 40,3 let.
EKONOMICKÁ AKTIVITA OBYVATEL
Ekonomická aktivita obyvatel správního obvodu obce s rozšířenou působností Semily byla v roce 2001 nejnižší ze všech správních obvodů Libereckého kraje. Z 1 000 osob starších 15 let bylo pouze 610 osob ekonomicky aktivních. Míra nezaměstnanosti, vypočtená z výsledků sčítání 2001 jako podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních, činila 6,8 %, což znamenalo šesté nejvyšší pořadí v rámci deseti správních obvodů obcí s rozšířenou působností Libereckého kraje.
PRŮMYSL
Vysoké nad Jizerou - historická pohlednice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Hospodářství správního obvodu prošlo vývojem od zemědělství přes řemeslnou výrobu až k současnému průmyslovému charakteru s převážně textilní, strojírenskou a dřevozpracující výrobou. Tyto skutečnosti potvrzují i výsledky sčítání 2001, kdy 38,1 % ekonomicky aktivních obyvatel bylo zaměstnáno v průmyslu. Mezi nejvýznamnější textilní firmy patří HYBLER s.r.o. Semily a Technolen technický textil a.s. Lomnice nad Popelkou. Druhým nejsilněji zastoupeným odvětvím ve správním obvodu, s podílem 11,1 % ekonomicky aktivních, bylo školství, zdravotnictví, veterinární a sociální služby. Na další místa se řadila odvětví obchodu a oprav (8,1 %) a stavebnictví (7,1 %).
ZDRAVOTNICTVÍ
Zdravotnickou péči zajišťuje síť ambulantních zařízení a lékáren, odbornou péči Nemocnice s poliklinikou v Semilech. K sociálnímu zabezpečení především starších občanů slouží domov důchodců v Semilech a vcelku rozvinutá síť domů s pečovatelkou službou. Speciální služby pro určité skupiny obyvatel zajišťuje v Semilech např. dětský domov, dětské centrum, sdružení zdravotně postižených i Ústav sociální péče pro děti s kombinovanými vadami v Benešově u Semil.
ŠKOLSTVÍ
Školství je ve správním obvodě obce s rozšířenou působností Semily zastoupeno především sítí základních škol. Střední všeobecné vzdělání umožňuje Gymnázium Ivana Olbrachta v Semilech. Střední odborné vzdělání (s maturitou nebo bez maturity) poskytují střední odborné školy v Semilech, Lomnici nad Popelkou a Vysokém nad Jizerou. Na těchto školách lze získat kvalifikaci v oborech gastronomie a služeb, stavebnictví, cestovního ruchu i obchodní činnosti.
CESTOVNÍ RUCH
Správní obvod obce s rozšířenou působností Semily nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům širokou škálu rekreačních možností přírodního i kulturního charakteru. K nejznámějším turistickým zajímavostem patří Bozkovské dolomitové jeskyně s unikátní krápníkovou výzdobou a největším podzemním jezerem v Čechách. Architekturu našich předků připomíná řada měšťanských domů i stavby lidové architektury v městské památkové rezervaci Karlov i další jednotlivé stavby. V Semilech se také narodilo několik významných osobností našeho národa jako byl Dr. František Ladislav Rieger nebo Ivan Olbracht. Střediskem zimních sportů je v této oblasti bezesporu Vysoké nad Jizerou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | 6. února 2008 v 12:07 | Reagovat

peknej blog !!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama