Správní obvod Liberec

28. dubna 2007 v 14:46 | Jára |  ○ Město Liberec ○
SPRÁVNÍ OBVOD LIBEREC
Správní obvod Liberec
Mníšek-historická pohlednice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Správní obvod obce s rozšířenou působností Liberec tvoří pomyslný střed Libereckého kraje. Na severu však hraničí se Spolkovou republikou Německo a s Polskem, na jihu se Středočeským krajem. V rámci Libereckého kraje pak sousedí na severu se správním obvodem Frýdlant, na východě se správním obvodem Jablonec nad Nisou, na jihovýchodě se správním obvodem Turnov, na jihozápadě se správním obvodem Česká Lípa a na západě se správním obvodem Nový Bor. Správní obvod obce s rozšířenou působností Liberec je charakteristický velkou členitostí terénu. Ze severu na jeho území zasahují Jizerské hory, které mají neopakovatelnou atmosféru severské přírody. Téměř středem správního obvodu prochází Ještědský hřeben, kterému vévodí nejvyšší hora správního obvodu - Ještěd (1 012 m n. m.). Televizní vysílač na jejím vrcholu a sama hora Ještěd tvoří dominantu celého správní obvodu i Libereckého kraje. Ještědský hřeben přechází na severozápadě správního obvodu v Lužické hory. Na území správního obvodu leží jejich druhý nejvyšší vrchol Hvozd (749 m n. m.). Na severu zasahuje na území správního obvodu obce s rozšířenou působností rozsáhlá tektonicky podmíněná kotlina - Žitavská pánev. Zaujímá území kolem Hrádku nad Nisou a Chrastavy a mezi Machnínem a Chrastavou je od liberecké kotliny oddělena příčnou elevací.
Svojí rozlohou 588,3 km2 je druhým největším správním obvodem Libereckého kraje a také svou hustotou obyvatelstva 228,0 obyvatel na km2 je druhým nejlidnatějším správním obvodem.
OBYVATELSTVO
Ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Liberec se nachází 29 obcí, ve kterých bylo k 1. 3. 2001 sečteno 134 131 obyvatel (včetně cizinců s dlouhodobým pobytem) převážně české národnosti. Největším městem správního obvodu je Liberec, ve kterém ke dni sčítání žilo 99 102 obyvatel, ve zbylých pěti městech správního obvodu bylo sečteno dohromady 22 357 osob. Ve městech tedy k 1. 3. 2001 žilo 90,5 % obyvatel správního obvodu. Průměrný věk obyvatel správního obvodu obce s rozšířenou působností činil 38,9 let.
EKONOMICKÁ AKTIVITA OBYVATEL
Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva na celkovém počtu obyvatel činil 54,7 % a na 1 000 osob ve věku 15 a více let připadlo 636 osob ekonomicky aktivních. Míra nezaměstnanosti, vypočtená z výsledků sčítání 2001 jako podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních obyvatel, činila 6,9 %. Správní obvod Liberec se tak zařadil na 7. místo v rámci Libereckého kraje.
PRŮMYSL
Správní obvod obce s rozšířenou působností Liberec je jednou z oblastí s rozšířenou průmyslovou výrobou. V průmyslu k 1. 3. 2001 pracovalo 31,0 % všech ekonomicky aktivních obyvatel. V odvětví obchodu, oprav motorových vozidel a spotřebního zboží bylo zaměstnáno ke stejnému dni 11,1 %, ve školství, zdravotnictví, veterinární a sociální činnosti 10,5 % a ve stavebnictví 9,9 % ekonomicky aktivního obyvatelstva správního obvodu Liberec. Mezi nejvýznamnější průmyslová odvětví správního obvodu můžeme zařadit výrobu kovodělných výrobků, strojů a zařízení, výrobků pro automobilový průmysl, textilní a plastikářský průmysl. Textilní průmysl, se kterým je město Liberec a jeho okolí již tradičně spojováno, se dostal po roce 1990 do hluboké deprese a jeho podíl na celkové výrobě, exportu i zaměstnanosti se snížil. K největším firmám v oblasti patří například: PEGUFORM BOHEMIA a.s., PEKM Kabeltechnik s.r.o., Benteler ČR k.s., METZELER Automotive Hose Systems s.r.o., LITES a.s., VULKAN a.s. a také SYNER s.r.o. .
ZDRAVOTNICTVÍ
Základní zdravotnickou péči zajišťuje síť ambulantních zařízení a síť lékáren, které odpovídají počtem i strukturou potřebám území. Nejvýznamnějším zdravotnickým zařízením správního obvodu obce s rozšířenou působností Liberec a celého Libereckého kraje je Nemocnice Liberec. V základních a specializovaných oborech má Nemocnice Liberec regionální působnost, ve vysoce specializovaných oborech poskytuje péči nemocným z celé České republiky. Sociální činnost je zaměřena především na péči o staré a přestárlé občany, o ty je postaráno v domovech důchodců v Českém Dubu, v Liberci - Vratislavicích, v nově otevřeném domě seniorů v Liberci - Františkově a v husté síti domů s pečovatelskou službou. Dále mohou občané důchodového věku využít i služeb Charitativního domova Sv. Vavřince v Chrastavě. Významné postavení s oblasti sociální péče pro mládež ve správním obvodu Liberec zaujímá Jedličkův ústav. Soustavu sociálních zařízení správního obvodu obce s rozšířenou působností Liberec dotváří vedle ústavů sociální péče, také řada azylových zařízení (např.: Azylový dům Speramus, Dům pro matky s dětmi nebo Charitní domov pro matky s dětmi) a krizová centra zaměřená na léčbu a prevenci závislostí. Ve správním obvodu Liberec se nachází i jedno lázeňské středisko - Lázně Kunratice, kde se léčí choroby pohybového ústrojí, srdce, krevního oběhu a revmatismus.
ŠKOLSTVÍ
Vzdělávání obyvatel správního obvodu obce s rozšířenou působností Liberec je zajišťováno v síti základních škol, čtyř gymnázií a 16 středních odborných škol a učilišť. Vysoké školství je ve správním obvodu Liberec a v celém Libereckém kraji zastoupeno Technickou univerzitou Liberec. Po roce 1990 vzrostl výrazně počet studentů a počet fakult. Původní dvě fakulty - strojní a textilní doplnily fakulty pedagogická, hospodářská, architektury, mechatroniky a mezioborových inženýrských studií, přičemž textilní fakulta je jedinou v České republice.
KULTURA
Historická pohlednice-Světlá pod Ještědem (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Správní obvod obce s rozšířenou působností Liberec má bohatou kulturně historickou tradici, která se odráží ve velkém množství stavebních, historických a kulturních památek. K institucím nadregionálního významu patří především Severočeské muzeum v Liberci, Podještědské muzeum Karolíny Světlé v Českém Dubu, Muzeum hasičské techniky v Chrastavě, Výstava lidových betlémů v Kryštofově Údolí, klášter a Oblastní galerie v Liberci. Při výčtu těchto památek a zařízení nelze opomenout Státní zámek Lemberk, hrady Grabštejn a Hamrštejn a také Liberecký zámek. Ke skvostům barokní architektury v Čechách patří chrám sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí stavitele L. Hildebranta, kde jsou umístěny ostatky sv. Zdislavy. Významnými kulturními institucemi jsou dále Divadlo F. X. Šaldy se scénou Malého divadla a Naivní divadlo v Liberci, Zoologická a Botanická zahrada v Liberci. Neméně důležitým zařízením je komplex knihoven a jejich poboček, ve kterém dominuje Státní vědecká knihovna v Liberci.
CESTOVNÍ RUCH
Území správního obvodu Liberec je významnou oblastí z hlediska cestovního ruchu. Velké množství kulturně historických památek, rychlá dopravní dostupnost, blízkost a pozoruhodnost Jizerských, Lužických hor i Ještědského hřebene se stávají cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. A to nejen v zimě, kdy nabízejí hustou a dobře upravovanou síť běžeckých tratí a výběr sjezdových svahů, ale i v létě jsou cílem výletů pěších turistů i cykloturistů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama