Správní obvod Jilemnice

28. dubna 2007 v 14:45 | Jára |  ○ Město Liberec ○
SPRÁVNÍ OBVOD JILEMNICE
Správní obvod Jilemnice
Ve východní části Libereckého kraje se rozkládá správní obvod obce s rozšířenou působností Jilemnice. Svojí východní hranicí sousedí se správním obvodem obce s rozšířenou působností Vrchlabí z Královehradeckého kraje, na jihu se správním obvodem Nová Paka téhož kraje. Krátkým horským úsekem na severu hraničí se sousedním Polskem. V rámci našeho kraje se nachází západním směrem správní obvod Semily a severozápadně správní obvod Tanvald. Na území správního obvodu Jilemnice se z geografického hlediska rozprostírá horské pásmo západních Krkonoš a podhorská oblast Podkrkonošské pahorkatiny, což určuje výrazně turistický charakter tohoto kraje. Krkonoše se nacházejí v mírném klimatickém pásmu s teplotami mezi 6 až 0 oC, s ročním úhrnem srážek 800 mm na úpatí a až 1 200 - 1 600 mm na hřebenech hor. Rozmanitost přírodních podmínek dokladují např. i nadmořská výška města Jilemnice (464 m n.m.) a nejvyšší hora západních Krkonoš, kterou je Kotel s 1 435 m n. m.. K nejvyšším vrcholům správního obvodu patří dále Krkonoš (1 411 m n.m), Lysá hora (1 343 m n.m.), Medvědín (1 235 m n.m.) i Plešivec (1 210 m n.m.). Krkonoše se již během 19. století staly turisticky nejvyhledávanější oblastí střední Evropy a v současné době projde celým pohořím ročně více než 10 mil. návštěvníků. V roce 1963 byly Krkonoše vyhlášeny prvním českým národním parkem (Krnap - KNP) a patří mezi nejnavštěvovanější národní parky světa. Negativní vlivy cestovního ruchu a průmyslové exhalace však krkonošským lesům příliš neprospívají, proto byly Krkonoše zařazeny do listiny nejohroženějších národních parků světa. Výborné přírodní podmínky pro všechny druhy zimních a řadu letních sportů nabízí celá oblast správního obvodu Jilemnice, mezi nejznámější střediska patří Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice a Benecko.
Svojí rozlohou 278 km2 se mezi deseti správními obvody Libereckého kraje řadí na čtvrté místo a představuje 8,8 % celkové výměry kraje. Horský a podhorský ráz krajiny ovlivňuje i zalidnění tohoto území, hustota obyvatel 82 osob na 1 km2 je druhá nejnižší v rámci správních obvodů Libereckého kraje, nižší má pouze správní obvod Frýdlant.
OBYVATELSTVO
Sídelní strukturu správního obvodu tvoří 21 obcí, z toho 3 se statutem města. K 1. 3. 2001 zde žilo celkem 22 973 obyvatel s trvalým nebo dlouhodobým pobytem, z toho pouze 48,1 % ve městech. Podíl městského obyvatelstva byl nejnižší ze správních obvodů kraje, nejvyšší podíl obyvatel 46,9 % žil v obcích s 500 - 1 999 obyvateli. Nejvýznamnějším střediskem osídlení je město Jilemnice s 5 753 obyvateli. Ve Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2001 se obyvatelstvo správního obvodu Jilemnice přihlásilo převážně k české národnosti, podíl věřících činil 31,9 % a průměrný věk obyvatel dosáhl 38,3 let, žen 40,0 let.
EKONOMICKÁ AKTIVITA OBYVATEL
Správní obvod obce s rozšířenou působností Jilemnice se vyznačuje nízkou ekonomickou aktivitou obyvatel. V roce 2001 zde bylo pouze 50,7 % obyvatel ekonomicky aktivních a z 1 000 obyvatel ve věku 15 let a starších bylo jen 616 ekonomicky aktivních. Téměř 50 % pracujících, žáků a studentů v roce 2001 vyjíždělo za prací a vzděláním do jiné obce než měli trvalé bydliště. Míra nezaměstnanosti, vypočtená z výsledků sčítání 2001 jako podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních, dosáhla 6,1 % a byla tak čtvrtá nejvyšší v rámci správních obvodů Libereckého kraje.
PRŮMYSL
Historická pohlednice města Jilemnice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Stejně jako ostatní oblasti Libereckého kraje má i správní obvod Jilemnice v dnešní době převážně průmyslový charakter. Z historického vývoje je možno připomenout období 18. století, kdy se na světovou úroveň dostalo sklářství a plátenictví. Zpracování lnu se proslavilo nejkvalitnějšími batisty i jinými výrobky, jak dnes dokumentuje Krkonošské muzeum v Jilemnici. V současné době nabízí nejvíce pracovních příležitostí z potravinářského průmyslu firma CUTISIN a.s. - jediný výrobce umělých střívek, z textilního průmyslu firma TECHNOLEN WF a.s. zabývající se výrobou technických vláken pro gumárenský průmysl, strojírenská firma ATESO a.s. a dále MEDIPLAST a.s., která vyrábí nealergizující ekologické zdravotní náplasti. Tyto skutečnosti potvrdily i výsledky Sčítání lidu, domů a bytů k 1. 3. 2001, kdy 37,2 % ekonomicky aktivních osob pracovalo v průmyslu. Odvětví školství, zdravotnictví, sociální a veterinární služby se podílem 10,4 % zařadilo na druhé místo v zaměstnanosti, následoval obchod a opravy - 7,9 % a ve službách pohostinských a ubytovacích byly zaměstnány 6,3 % ekonomicky aktivních obyvatel.
ZDRAVOTNICTVÍ
Ambulantní zdravotní péče je zajišťována soukromými lékaři a lékárnami, odbornou a lůžkovou péči poskytuje Městská nemocnice Jilemnice. Sociální činnost v péči pro seniory poskytuje Domov důchodců v Rokytnici nad Jizerou, rozvinutá síť domovů s pečovatelskou službou i Charitativní ošetřovatelská a pečovatelská služba Studenec. Specializované služby pro děti s kombinovanými vadami poskytuje týdenní stacionář - dětské centrum v Jilemnici.
ŠKOLSTVÍ
Školství je ve správním obvodě obce s rozšířenou působností Jilemnice zastoupeno sítí mateřských a základních škol. Na Gymnáziu a Sportovním Gymnáziu v Jilemnici získávají studenti vedle všeobecného vzdělání také sportovní přípravu zaměřenou na lyžařské sporty. Střední průmyslová škola textilní v Jilemnici je zaměřena na výrobu a management textilního a oděvního odvětví. ISŠ ve Vysokém nad Jizerou poskytuje vyučení ve strojírenských a opravárenských oborech.
CESTOVNÍ RUCH
Z přírodních podmínek území správního obvodu Jilemnice vyplývá i vyžití této oblasti k rekreaci, ať zimního nebo letního charakteru. Svědčí o tom i 79 % neobydlených domů užívaných pouze k rekreaci a velký počet hromadných ubytovacích zařízení především v horských střediscích. Lyžování patří k jilemnickým tradicím již od dávných dob. První lyže do této oblasti přivezl pro své lesní dělníky v roce 1892 hrabě Jan Harrach, jejich užívání se rychle šířilo ve všech vrstvách obyvatel, a tak se Jilemnice stala "kolébkou českého lyžování". V následném rozvoji sportovního lyžování sehrálo významnou roli první samostatné české lyžařské sdružení "Český krkonošský spolek Ski". Z Jilemnicka vyšla řada našich úspěšných lyžařů a dnes je lyžařský dorost vychováván ve specializovaných třídách některých škol. Rozvoj i jiných sportovních aktivit v Jilemnici dokazuje v současné době aktivní klub japonského sportu sumó, který působí i v mezinárodních soutěžích.
KULTURA
Kulturní tradice této oblasti mají bohaté historické kořeny v minulosti. Více než dvěstěletá tradice ochotnických divadelních spolků pokračuje ve Vysokém nad Jizerou divadelním spolkem Krakonoš a každoročním pořádáním národní přehlídky vesnických divadelních souborů pod názvem Krakonošův divadelní podzim. Expozice Vlastivědného muzea ve Vysokém nad Jizerou a Krkonošského muzea v Jilemnici dokumentují historický i kulturní vývoj této oblasti v Podkrkonoší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babeta babeta | E-mail | Web | 4. března 2009 v 19:54 | Reagovat

jo jilemnice je nadherny mesto

2 babeta babeta | E-mail | Web | 4. března 2009 v 19:55 | Reagovat

navstivte a nebudete litovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama