Správní obvod Jablonce nad Nisou

28. dubna 2007 v 14:44 | Jára |  ○ Město Liberec ○
SPRÁVNÍ OBVOD JABLONEC NAD NISOU
Správní obvod Jablonec n. N.
Přibližně uprostřed Libereckého kraje, v západní části jabloneckého okresu se nachází správní obvod obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou. Jeho sousedy jsou správní obvody obcí s rozšířenou působností Tanvald a Železný Brod na východě, Turnov na jihu, Liberec na západě a Frýdlant na severu. Území správního obvodu Jablonec nad Nisou je značně členité, v severní části zahrnuje podstatnou část Jizerských hor, střední část tvoří Jablonecká kotlina a východní Černostudniční hřeben, který dále na východ přechází v Krkonoše. Podnebí je zde horské a drsné, průměrná denní teplota vzduchu se v dlouhodobém měření pohybuje kolem 5,5 oC, roční průměr srážek je v intervalu 1 100 - 1 200 mm. Nejvyšší vrcholem je Černá hora s 1 085 m n. m. a řada dalších vrcholů se pohybuje kolem nadmořské výšky 900 m. Oblast Jizerských hor spadá do chráněné krajinné oblasti (CHKO Jizerské hory) a z celé řady maloplošných přírodních rezervací jsou pro toto území typické horské bučiny, rašeliniště a mokřadní lada. Vodní síť tvoří velký počet potoků a říček, mj. Kamenice, Černá a Lužická Nisa. Pramen Nisy, nacházející se na území obce Nová Ves nad Nisou, byl vyhlášen významným krajinným prvkem. Vodní plochy jsou zastoupeny vodní nádrží Bedřichov, Josefův Důl a nejznámější jabloneckou přehradou Mšeno.
OBYVATELSTVO
Jablonec nad Nisou-historická fotografie (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Správní obvod obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou je se svojí rozlohou 142 km2 druhým nejmenším správním obvodem Libereckého kraje (po správním obvodu Železný Brod). Na relativně malém území bylo k 1. 3. 2001 sečteno 53 119 obyvatel (včetně osob s dlouhodobým pobytem), a tak se správní obvod stal se svojí hustotou osídlení 373,2 osoby na 1 km2 nejlidnatějším obvodem našeho kraje. Obyvatelstvo správního obvodu se přihlásilo z 92,2 % k české národnosti, podíl věřícího obyvatelstva činil pouhých 16,8 % a průměrný věk dosáhl 38,5 let. Sídelní strukturu správního obvodu Jablonec nad Nisou tvoří 9 obcí a 2 města - Jablonec nad Nisou se 45 266 obyvateli a Rychnov u Jablonce nad Nisou s 2 013 obyvateli (ke dni sčítání v roce 2001). Podíl městského obyvatelstva (89,0 %) byl v roce 2001 druhým nejvyšším v rámci Libereckého kraje za správním obvodem Liberec. Sídlení struktura je jedním z atributů zdejší krajiny. Přirozeným hospodářským centrem je město Jablonec nad Nisou, které je ze všech stran obklopeno lesy, což podtrhuje jeho krajinářské kvality. Další obce mají většinou ráz údolních sídel se zástavbou volně přecházející do okolních svahů.
EKONOMICKÁ AKTIVITA OBYVATEL
Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva na celkovém počtu obyvatel byl 52,1 % a na 1 000 obyvatel ve věku 15 a více let připadlo 632 osob ekonomicky aktivních. Míra nezaměstnanosti, vypočtená z výsledků sčítání 2001 jako podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních, činila 6,0 % a byla tak jedna z nejnižších mezi správními obvody Libereckého kraje.
PRŮMYSL
Z pohledu národohospodářského je správní obvod obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou převážně průmyslovou oblastí, což potvrdily i výsledky sčítání v roce 2001, kdy v odvětví průmyslu bylo zaměstnáno 37,7 % ekonomicky aktivních obyvatel. Již od poloviny 17. století je zde tradičním průmyslovým odvětvím výroba bižuterie a skla. Rozvoj sklářství a s ním spojeného obchodu přinesl hospodářský vzestup celé oblasti, což dokazuje řada honosných, především secesních budov v samotném městě Jablonci nad Nisou. Mezi nejvýznamnější sklářské firmy stále patří Preciosa a. s. Jablonec nad Nisou, Skleněná bižuterie a.s. Pěnčín a od roku 1993 je Jablonec nad Nisou sídlem jediné mincovny v zemi - České mincovny, a. s. Bižuterie. Z odvětví strojírenské výroby jsou největšími podniky Škoda LIAZ, a. s. - výrobce motorů pro nákladní automobily, Ateso, a. s. a Lucas Autobrzdy, s. r. o. - výrobci příslušenství pro automobily. Elektrotechnickou výrobu zastupuje firma ABB Elektro - Praga. Druhým, nejsilněji zastoupeným odvětvím byl obchod a opravy, ve kterém bylo zaměstnáno 11,6 % všech ekonomicky aktivních osob. V odvětví obchodu má výsadní postavení firma Jablonex, a. s. zaměřená na zahraniční obchod. V zaměstnanosti obyvatel následovala odvětví školství, zdravotnictví, veterinárních a sociálních činností (9,1 %) a odvětví stavebnictví (8,3 %). Zemědělství je v přírodních podmínkách tohoto správního obvodu zcela nepodstatné.
ZDRAVOTNICTVÍ
Zdravotnictví je ve správním obvodu obce s rozšířenou působností zastoupeno sítí ordinací praktických lékařů pro děti i dospělé, ordinací stomatologů i lékáren. Specializovanou zdravotní péči poskytuje Nemocnice v Jablonci nad Nisou. Na úseku sociální péče slouží správnímu obvodu domov důchodců, domy s pečovatelskou službou, ústavy sociální péče i zvláštní zařízení pěstounské péče.
ŠKOLSTVÍ
Školství je zastoupeno především sítí mateřských a základních škol a dále středními školami soustředěnými hlavně ve městě Jablonci nad Nisou. Střední všeobecné vzdělání lze získat na dvou gymnáziích, z nichž jedno poskytuje rozšířenou sportovní přípravu. Střední odborné vzdělání umožňuje Střední průmyslová škola strojnická, Soukromá právní a obchodní akademie, Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Vyšší odborná škola mezinárodního obchodu. Střední školy a odborná učiliště připravují odborníky především kovodělných a sklářských profesí.
CESTOVNÍ RUCH
Přírodní podmínky správního obvodu Jablonec nad Nisou předurčují tuto oblast k rozvoji cestovního ruchu především turistického směru a lyžařských sportů. Samotné město Jablonec nad Nisou je někdy nazýváno branou Jizerských hor a městem sportu. Nejznámější horské středisko Bedřichov je již tradičně spojováno s konáním Jizerské padesátky - běhu na lyžích pro závodní sportovce, ale také pro každého rekreačního lyžaře. Po celou zimní sezónu nabízí ideální běžecké tratě Jizerská magistrála, ale také běžecký areál v Břízkách přímo ve městě Jablonci nad Nisou a jeho okolí. Další sportovní areály nabízejí zájemcům vyžití např. v atletice, tenise, plavání, bruslení, jízdě na koni. Typická pro město Jablonec nad Nisou je jeho přehrada s vodní plochou 42 ha využívaná k letní rekreaci. V celém správním obvodu jsou vynikající podmínky pro pěší turistiku i cykloturistiku.
KULTURA
Celá oblast je spjata s tradicí sklářství a bižuterie, což dokladuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Ve sbírkách jsou zastoupeny nejen předměty dokumentující historii sklářství, šperkařství a bižuterie, ale nejnověji i medailérství a mincovnictví. V Jablonci nad Nisou se nachází množství kvalitní architektury z počátku 20. století ve stylu secese a moderny, proto je městské centrum vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Zřejmě nejcennější secesní památkou města je Starokatolický kostel Povýšení svatého Kříže, který patří k nejvýznamnějším sakrálním secesním stavbám v Evropě. K zajímavým stavbám bezesporu patří také Městské divadlo, Poštovní úřad, výškové domy v Podhorské ulici, Stará i Nová radnice i výletní restaurace Petřín s vyhlídkovou věží. Specifickým rysem zdejší krajiny jsou rozhledny Bramberk a Slovanka v Lučanech nad Nisou, Královka v Janově nad Nisou, Kopanina v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Poslední vybudovanou rozhlednou v Jizerských horách byla Proseč, která je však v současné době uzavřena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama