Správní obvod Frýdlant

28. dubna 2007 v 14:43 | Jára |  ○ Město Liberec ○
SPRÁVNÍ OBVOD FRÝDLANT
Správní obvod Frýdlant
Frýdlantsko je krajem polí, luk, lesů a alejí starých stromů, krajem, kde se střetává kultura lužickosrbská s německou a německá s českou. Tato oblast je silně poznamenaná dlouholetým pečlivých hospodařením původního obyvatelstva. Podél potoků tu stojí domy a chalupy tvořící často i několik kilometrů dlouhé vesnice, obří hrázděné stavby, rozsáhlé statky, stodoly, pískovcové náhrobky.
Frýdlantský zámek - historická fotografie Správní obvod obce s rozšířenou působností Frýdlant se nachází v nejsevernější části Libereckého kraje v tzv. Frýdlantském výběžku. Ze tří stran (západ, sever a východ) hraničí s Polskem a na jižní straně jsou jeho sousedy správní obvody obcí s rozšířenou působností Liberec, Jablonec nad Nisou a Tanvald. Oblast Frýdlantského výběžku je zařazena do bioregionu Žitavského, který tvoří mírná pahorkatina zasahující až pod Jizerské hory, jejichž část se rozkládá v jižní části správního obvodu. Zde se také nachází i nejvyšší hora Jizerských hor Smrk (1 124 m n. m.). V chráněné krajinné oblasti Jizerské hory se nachází řada maloplošných přírodních rezervací a památek. Typickým pro toto území jsou četné bučiny a rašeliniště. Celým územím správního obvodu napříč protéká řeka Smědá, kolem které se vyskytuje mnoho vzácných a ohrožených živočichů. Významnými lesními komplexy jsou Poustecká obora s několika lesními rybníky a oblast v okolí vrchu Chlumu, vyhlášená jako Přírodní park Peklo. Poněkud odlišnou faunu lze nalézt v opuštěné části pískoven v okolí Horní Řasnice.
OBYVATELSTVO
Správní obvod obce s rozšířenou působností Frýdlant je rozlohou třetím největším a zároveň nejméně zalidněným správním obvodem Libereckého kraje (69,6 obyvatel na 1 km2). Na území tohoto správního obvodu se na ploše 349 km2 nachází 18 obcí, v nichž bylo k 1. 3. 2001 sečteno 24 285 obyvatel s trvalým a dlouhodobým pobytem. Ve čtyřech městech žilo 70,3 % všech obyvatel správního obvodu. Největším městem je město Frýdlant s 7 514 obyvateli. Průměrný věk občanů žijících v tomto správním obvodu dosáhl 36,8 let a byl tak druhým nejnižším ve srovnání s ostatními správními obvody v Libereckém kraji.
EKONOMICKÁ AKTIVITA OBYVATEL
Podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva na celkovém počtu obyvatel činil 51,9 % a na 1 000 osob ve věku 15 a více let připadlo 639 osob ekonomicky aktivních. Míra nezaměstnanosti, vypočtená z výsledků sčítání 2001 jako podíl nezaměstnaných na celkovém počtu ekonomicky aktivních, stanula na 11,6 %, což znamená nejvyšší míru nezaměstnanosti mezi všemi správními obvody v Libereckém kraji.
PRŮMYSL
Správní obvod obce s rozšířenou působností Frýdlant je průmyslovo-zemědělskou oblastí. Tuto skutečnost prokázaly i výsledky sčítání v roce 2001. V průmyslu bylo v době sčítání zaměstnáno 39,6 % ekonomicky aktivních obyvatel, v původně tradičním zemědělství a lesnictví pouhých 4,7 %. Mezi nejvýznamnější průmyslové podniky patří: textilní podnik Damino CZ s.r.o. ve Frýdlantu, firma KNORR - BREMSE s.r.o. vyrábějící brzdové systémy nákladních automobilů v Hejnicích a v Novém Městě pod Smrkem působící firma CiS SYSTEMS s.r.o. na výrobu a montáž elektrických součástek do automobilů. Druhým, nejsilněji zastoupeným odvětvím bylo školství, zdravotnictví, veterinární a sociální činnost, ve kterém bylo zaměstnáno 9,5 % všech ekonomicky aktivních osob. Dále pak stavebnictví se 9,3 % ekonomicky aktivních osob.
ZDRAVOTNICTVÍ
Zdravotnictví je zastoupeno sítí ordinací praktických lékařů jak pro dospělé, tak i pro děti, ordinací stomatologů, lékárnami a v neposlední řadě nemocnicí ve městě Frýdlant. Ve správním obvodu se také nachází řada sociálních zařízení, jako jsou domovy důchodců a domy s pečovatelskou službou.
ŠKOLSTVÍ
Školství je ve správním obvodě zastoupeno sítí základních škol a dále středními školami nacházejícími se především ve městě Frýdlant. Zde má svou působnost všeobecné gymnázium a střední škola, která zahrnuje výuku maturitních, nematuritních i učebních oborů. V Hejnicích sídlí střední odborné učiliště lesnické.
KULTURA
Nové Město pod Smrkem-historická pohlednice (kliknutím zobrazíte v plné velikosti) Město Frýdlant, které se rozkládá na obou březích řeky Smědé, si uchovalo mnoho ze své krásy a středověké atmosféry, která stále přitahuje návštěvníky na řadu kulturních akcí, jako například Frýdlantská jazzová dílna či Valdštejnské slavnosti. Nejatraktivnějším památkovým objektem je Státní hrad a zámek Frýdlant, který je unikátní především díky tomu, že v jednom památkovém objektu návštěvníci shlédnou nejprve strohý gotický hrad a následně renesanční zámek. V hradním muzeu, které je nejstarším ve střední Evropě, jsou shromážděny podobizny všech příslušníků rodů, které kdy tento objekt vlastnily a stavěly. Další významnou památkou je děkanský chrám Nalezení sv. Kříže. Dominantou města je pak neorenesanční radnice postavená podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci. Na celý kraj je možné se podívat z frýdlantské rozhledny, která stojí nad městem na Resslově kopci. Pro návštěvníky je atraktivním objektem Bazilika Navštívení Panny Marie v Hejnicích a přilehlý františkánský klášter. Mnoho turistů také přijíždí do Lázní Libverda, kde se nacházejí léčivé prameny minerální vody a také republikový unikát, kterým je známá restaurace Obří sud. Za zmínku také stojí obec Jindřichovice pod Smrkem, kde byly na jaře roku 2003 postaveny dvě větrné elektrárny, které zásobují ekologicky vyrobenou elektřinou veřejnou síť.
CESTOVNÍ RUCH
Celý správní obvod je protkán značenými turistickými cestami a cyklostezkami, které pokračují i přes hranici a dále na území Polska. Kromě toho je tato oblast, a to především Jizerské hory, oblíbeným cílem lyžařů, kteří v zimním období hojně využívají upravované běžecké stopy Jizerské magistrály.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama